טיפולי שורש


טיפולי שורש

 

ד"ר אמינוב מבצע את כל טיפולי השורש, מהקלים ועד המורכבים, כולל טיפולים תחת השפעת גז צחוק, הרדמה או סדציה (טשטוש).

 

מה הם הגורמים לטיפולי שורש?

 

  1. חדירת עששת למוך השן ופגיעה בשורש השן

עששת נוצרת כתוצאה משחיקה או פגיעה בשכבת האמייל המגינה על השן וחדירה של חיידקים הנמצאים בפה לתוך השן. שכבת החיידקים התוקפת את השן  מכונה 'פלאק' מייצרת חומצות ההורסות את רקמת השיניים. כשהעששת שנוצרה אינה מאובחנת ומטופלת בזמן היא הולכת ומתפתחת, עוברת את שכבת הדנטין שזו רקמה מינרלית קשיחה המהווה את השכבה הפנימית של השן ומגיעה עד למוך השן הממוקם במרכז הרקמה ונוצרת דלקת. לגוף האדם אין כל יכולת להיפטר מהדלקת וברגע שמגיעים למצב שכזה ערנותו של האדם לכל כאב בשן מאוד משמעותית לסוג הטיפול שיידרש. כשהעששת חודרת למוך אך אינה פוגעת בשורש השן אפשר להסתפק בטיפול הפשוט ביותר, קרי: סתימה!  בתהליך זה מוסרת רקמת המוך הדלקתית והחלל שנוצר בשן כתוצאה מכך נאטם בחומר סינטטי וזהו! השורש ניצל והכאבים נעלמים כלא היו. כשהעששת אינה מטופלת בזמן ופוגעת בשורש השן נדרש טיפול שורש.

 

  1. שן שבורה

שן שנשברה כתוצאה מנפילה, מכה או לעיסת דבר מה קשה מדיי עלולה לגרום לחשיפת המוך. במקרה שכזה נדרש טיפול שורש.

 

  1. צורך בגשר

צורך בגשר  נוצר כתוצאה ממחסור במספר שיניים הסמוכות זו לזו. את הגשר הבא למלא את מקומן של השיניים החסרות מרכיבים על שתי השיניים הניצבות משני צידי החלל שנוצר. כאשר השיניים אינן במצב כשיר לתמיכה בגשר או כאשר גשר קיים חושף את מוך השן וגורם לכאבים נדרשים טיפולי שורש והנחת כתרים לצורך תמיכה מיטבית בגשר.

 

  1. נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים עלולה לגרום לחשיפת מוך השן, להתפתחות דלקתית ולכאבים – מצב הדורש טיפול שורש.

 

 

כיצד מאבחנים טיפולי שורש?

כל תחושת כאב בשן ולו הקלה ביותר, הנוצרת ממזון חם או קר או משאיפת אוויר, מהווה תמרור אזהרה ויש לפנות מיד לרופא. כך גם במצבים של שבר או טראומה שהתרחשה במערכת השיניים. כשמדובר בשיניים, הקדימו תמיד תרופה למכה ואולי תוכלו למנוע טיפולי שורש וטיפולים חודרניים אחרים ולהסתפק בסתימה.

אבחון הרופא נסמך על 3 דברים: צילום, סיפורו של המטופל ומה שנגלה לעין הרופא.

לעיתים הצילום אינו מראה צורך, אך סיפורו של המטופל על כאבי חום וקור שאינן חולפים מיד, או רגישות לניקוש, או הקרנה של הכאב לרקה, לאוזן, לעין או ללסת השנייה, תחושת דופק בשן ועוד… מטה את הכף לטובת טיפולי שורש.

 

התהליך הטיפולי

 

  1. הרדמת המקום
  2. סילוק רקמת המוך הפגועה וניקוי תעלות השורש מחיידקים ומכל הרקמות הנגועות
  3. ייבוש התעלות מכל נוזל אפשרי
  4. החדרת תרופות לתעלות והתקנת סתימה זמנית חזקה ואטומה
  5. התקנת סתימה קבועה לאחר שהמקום נרפא

 

לידיעתכם

טיפולי שורש אינם כרוכים בכאב, כפי שנהוג לחשוב.

 

מאחלים לכם בהצלחה!

צוות מרפאת ד"ר אמינוב