איך שומרים על בריאות השיניים


בריאות השיניים היא אחד האספקטים החשובים באיכות החיים שלנו, שכן בעיות בשיניים גורמות לכאבים, לעוגמת נפש ולהוצאות גבוהות.

כדי לצמצם את הבעיות בשיניים מהן אנחנו סובלים לאורך חיינו, ריכזתי מספר טיפים חשובים ביותר.

הגורם מספר 1 לבעיות בשיניים: מנשך לא מאוזן

לא רבים יודעים זאת, וגם רופאי שיניים רבים לא מתייחסים לכך, אולם רוב הבעיות בשיניים נובעות ממנשך לא מאוזן. מנשך הוא הדרך בה השיניים העליונות והתחתונות שלנו נסגרות. ובדומה לצמיגים נשחקים במהירות אם אינם מאוזנים, כך קורה לשיניים שלנו. בעצם, מנשך מאוזן הוא המפתח לבריאות השיניים עכשיו ובעתיד.

מכיוון שהמנשך שלנו משתנה לאורך השנים, גם עם הגיל, וגם בעקבות טיפולים כמו סתימות, ניקויים, כתרים וטיפולים אחרים, צריך לבקש מרופא השיניים פעם בשנתיים-שלוש לבדוק האיזון של המנשך שלנו.

צחצוח שיניים

צחצוח שיניים נכון וקבוע הוא כמובן קריטי לשמירה על השיניים. להלן מספר טיפים חשובים:

  • בחרו במברשת עדינה
  • צחצחו בעדינות
  • צחצחו פעמיים ביום, לא יותר ולא פחות
  • צחצחו לאחר ארוחת הבוקר ולא לפניה
  • לפני השינה צחצחו מיד לאחר הארוחה האחרונה
  • השתמשו בחוט דנטלי ובמי פה המכילים פלואוריד

הימנעו ממאכלים ומשתייה שפוגעים בשיניים

המזון שאנחנו מכניסים לפה משפיע ישירות על בריאות השיניים שלנו. מאז הילדות אנחנו יודעים שמזונות המכילים כמות סוכר גדולה פוגעים בשיניים, שכן במהלך פירוק הסוכר נוצרות חומצות המפרקות את הסידן שמרכיב את השן. לכן כדאי לצמצמם צריכה של מאכלים כמו דגני בוקר, ריבה ושוקולד, אבל גם להימנע מצריכת פחמימות בין הארוחות. בנוגע למשקאות, כדאי לצמצם שתיית משקאות אנרגיה, מוגזים ולא להגזים בשתיית מצי הדר.

במקום זאת, מומלץ לצרוך מזון שמגן על השיניים שלנו, כמו חומוס, טחינה ואבוקדו. בנוסף, כדאי לדעת שירקות עתירי סיבים (גזר, סלרי, קולורבי, כרוב וכד') מגבירים את הפרשת הרוק בעת הלעיסה, מה שמגביר את ניקיון הפה. את המשקאות המזיקים כדאי להחליף בשתיית מים.

ביקורים קבועים אצל השיננית

מלבד ביקורים קבועים אצל רופא השיניים, מומלץ גם להגיע פעם בחצי שנה לשיננית, כדי לעבור ניקוי שיניים והסרת אבנית שימנעו התפתחות של עששת, מחלות חניכיים וריח רע. טיפול אצל שיננית מתאים לילדים מגיל חמש ומעלה. חשוב להימנע מהלבנת שיניים ביתית, שכן שכבת האמייל המצפה את השן עלולה להיפגע.